Okolí

Tipy na výlet v okolí zámku

Zámek Liteň leží v okouzlující a jedinečné krajině Českého krasu. Naleznete zde rozmanitou krajinu nabízející pohled do úchvatných krasových kaňonů a nejdelší jeskynní systém v Čechách. Za zhlédnutí stojí především Koněprusy nebo vápencová Budňanská skála. Český kras je skvělým místem pro odpočinek a relaxaci od našich hektických všedních dnů.

Z historických památek nacházejících se v okolí zámku Liteň je nejvýznamnější gotický hrad Karlštejn, který patří mezi nejnavštěvovanější hrady v Česku a v jehož okolí se nachází mnoho naučných stezek.

Historie

Historie zámku Liteň

První zmínku o tvrzi v Litni můžeme nalézt na počátku 15. století. Uvádí se existence dvou tvrzí - Mladotovské, která se nedochovala, a Vladecké tvrze, přestavěné ve 2. polovině 17. století na barokní zámek. Postupem času se panství stalo jedním z nejúspěšnějších v rakousko-uherském mocnářství.

Během 2. světové války byl zámecký areál pod německou správou a po jejím skončení v rukou Rudé armády. V roce 1948 byl celý areál spolu s přilehlými pozemky znárodněn a následně užíván jako státní statek a stavební učiliště. Po pádu komunismu byl v restituci navrácen ve velmi špatném stavu rodině Daubkových.

Dobročinnost

Dobročinné aktivity Zámku Liteň

Významnou součástí naší práce je dobročinnost. Mezi hlavní aktivity sesterského neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. patří obnova hudebního a kulturního života v zámeckém areálu v Litni, podpora tvůrčích aktivit mladých umělců napříč uměleckými žánry a záchrana kulturního bohatství zámeckého areálu.

Více o historii areálu a práci neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. se dozvíte na www.zamekliten.cz